Zawody Grupy Azoty

Fragmenty ukazały się w „Pulsie” –publikator Z.A Puławy

Pomysł zorganizowania w Puławach zawodów w strzelectwie myśliwskim dla pracowników zakładów wchodzących w skład Grupy Azoty, powstał w  mojej głowie z chwilą powstania „Grupy”, a terminem miały być czerwcowe  Dni Chemika.  

Cele jakie zostały założone to:

- integracja pracowników Grupy Azoty zainteresowanych myśliwskim strzelectwem  sportowym,

 - wyłonienie zwycięskich zespołów reprezentujących poszczególne zakłady Grupy Azoty,

      - wyłonienie  indywidualnych zwycięzców spośród pracowników Grupy Azoty,

 - propagowanie strzelectwa wśród społeczeństwa i łamanie stereotypów mówiących o hermetyczności naszego zrzeszenia (Polski Związek Łowiecki) poprzez udostępnienie strzelnicy przez myśliwych nie myśliwym, by mogli oni swobodnie  podpatrywać i podziwiać  widowiskowe strzelanie do rzutków, a także popróbować  swoich sił  w strzelaniu z karabinów i  dubeltówek.

 

Ówczesne kierownictwo nie wykazywało zainteresowania, a my sami – mam na myśli koło łowieckie, nawet z pomocą  związków zawodowych nie zdołaliśmy tego przeprowadzić. Przełomem stał się rok 2016 kiedy nowy zarząd Grupy Azoty powiedział: „Czemu nie? Robimy.”. I stało się to 9 października 2016 roku.

Pomysł, by nazwa turnieju „AZOTROP” była tożsama z nazwą koła łowieckiego i by wpisane  to było w kontur Polski urodził się w głowach organizatorów T. Wójcickiego i A. Wrony. I w tym miejcu krótko o kole, jego nazwie, dalekowzroczności  jego  założycieli, a zarazem autorach nazwy „Azotrop”. Piszę autorach, bo ojca chrzestnego nie udało się ustalić. Wedle członków założycieli nazwa urodziła się spontanicznie na zebraniu założycielskim. Jak trafnym i żywotnym  było to nazwanie, świadczy aktualne, utożsamiane poprzez pierwszy człon nazwy- Azot- z Azotami obecnie Grupą Azoty. Jest to jedyne koło w Polsce, które  nazwą tak blisko związane jest z fabryką i jakże inna to nazwa od nazw: Sokół, Jeleń, Łoś, Dzik, Kaczuszka, Bażant itp. Zadziało się to w latach szećśdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy pracownicy „Zakładów Azotowych Puławy w budowie”, wpadli na pomysł powołania do życia właśnie koła łowieckiego. 23 stycznia 1965 roku jest dniem rejestracji - narodzin „Azotropu” - czwartego z kolei koła z siedzibą w Puławach. Ostatnim Mohikaninem –założycielem „Azotropu” - polującym do dziś  jest Kol. Antoni Wójcicki - budowniczy i długoletni pracownik Zakładów Azotowych Puławy. Od 9 października br. nazwą tą obdarowaliśmy w/w turniej i wierzymy, iż wejdzie on do kalendarza zawodów strzeleckich ZO PZŁ w Lublinie, odbywajacych się co roku na terenie strzelnicy w Puławach.

Dane o Turnieju:

Zawody odbyły  się 9 października 2016 roku na Strzelnicy Myśliwskiej ZO PZŁ w Lublinie położonej w Puławach przy ul. Żyrzyńskiej 8a. W konkursie brały udział 3-osobowe zespoły - reprezentacje zakładów wchodzących w skład Grupy Azoty.

Turniej obejmował pełny wielobój myśliwski zgodny z Prawidłami Strzelectwa Myśliwskiego.

KONKURENCJE ŚRUTOWE

a. strzelanie do makiety zająca w przebiegu  50 pkt.

b. strzelanie do rzutków na osi myśliwskiej  100 pkt.

c. strzelanie do rzutków na kręgu myśliwskim 100 pkt.

d. strzelanie do rzutków na przelotach  50 pkt.

KONKURENCJE KULOWE

a. strzelanie do makiety dzika w przebiegu 100 pkt.

b. strzelanie do makiety rogacza i lisa 100 pkt.

 Nagrody

W konkursie zespołów:

I miejsce - Puchar Prezesa Grupy Azoty

I, II, III miejsce - nagrody

Indywidualnie:

 I ,II, III miejsce - nagrody

najlepszy wynik w śrucie - nagroda

najlepszy wynik w kuli - nagroda

 O godzinie 13-ej z minutami zawody ukończono, wyniki podsumowano i ogłoszono, wręczono nagrody.

I miejsce zespołowo zdobyli koledzy reprezentujący Grupę Azoty S.A z Tarnowa - koło łowieckie „Łoś” w składzie:

Kol. Gębala Marek

Kol. Wiśniewski Hubert

Kol. Szwiec Ryszard

Tak więc Puchar Prezesa Grupy Azoty pojechał do Tarnowa, z nim nagroda zespołowa i nagrody za dwa pierwsze miejsca indywidualne dla Huberta Wiśniewskiego i Ryszarda Szwieca.

II miejsce wystrzelali koledzy z Grupy Azoty Puławy - koło łowieckie „Azotrop” w składzie:

Kol. Kruk Piotr   

Kol. Szymański Krzysztof

Kol. Wiejak  Krzysztof

Za to odebrali trochę mniejszy puchar i nagrodę.

Ponadto kol. Kruk indywidualnie wystrzelał  III miejsce uhonorowane nagrodą

 

III miejsce mały puchar i nagroda przypadły kolegom z Grupy Azoty Police członkom  

Polickiego Towarzystwa Strzeleckiego i Miłośników Broni Dawnej „Grajcar” w składzie:

 

Kol. Chomyszyn Józef

Kol. Dudczak Piotr

Kol. Gawryło Miłosz

Kol. Szczepański Marek

Warto dodać, że koledzy w/w startują w  zawodach strzeleckich w kraju i zagranicą. Współpracują z Niemieckim Klubem z Eggesin JJSC. W konkurencjach strzelectwa myśliwskiego radzili sobie świetnie, bez taryf ulgowych.

Podobnie  spisywali się  startujący  w barwach Puław Kol. Igielski i Mandziarz.  Na co dzień członkowie klubu „Patron” Krasnystaw. Z konkurencji na konkurencję poprawiali wyniki. 

Najlepszym w konkurencjach śrutowych okazał się Hubert Wiśniewski -Tarnów

Najlepszym w konkurencjach kulowych Ryszard Szwiec –Tarnów

Tam więc też, pojechały kolejne nagrody.

Brawo koledzy z Tarnowa, brawo Tarnów, brawo Puławy, brawo Police. 

 

Komitet Honorowy:

Prezes Grupy Azoty i Grupy Azoty PUŁAWY – Mariusz Bober

Wiceprezes Grupy Azoty PUŁAWY – Zbigniew Gagat

Wiceprezes Grupy Azoty PUŁAWY – Jacek Janiszek

Wiceprezes Grupy Azoty PUŁAWY – Krzysztof Homeda

Wiceprezes Grupy Azoty PUŁAWY – Andrzej Skwarek

Przewodniczący ZO PZŁ – Andrzej Łacic

 

Komitet Organizacyjny:

Grupy Azoty PUŁAWY - Anna Dżygało

Koło łowieckie nr 91 „Azotrop” - Tomasz Wójcicki, Andrzej Wrona

Lekarz turnieju - Włodzimierz Bąkała

Sekretariat Turnieju - Małgorzata Zająć

Obsługa strzelnicy - Krzysztof Gazda 

 

Sędzia Główny Turnieju:

Antoni Kamiński koło łowieckie nr.72 Bekas

 

Czy cele jaki postawiliśmy Turniejowi zostały osiągnięte? Tak, choć nie wszystkie na poziomie o jakim marzyliśmy. Jak to wygląda punkt po punkcie?

Cel: - integracja pracowników Grupy Azoty zainteresowanych myśliwskim strzelectwem  sportowym.

Realizacja: Tak, lecz liczyliśmy na większą frekwencję. Jej brak tłumaczymy późną datą Turnieju (październik) i syndromem „pierwszego razu” - początki bywają trudne.

 

Cel - wyłonienie zwycięskich zespołów reprezentujących poszczególne zakłady Grupy Azoty

oraz wyłonienie  indywidualnych zwycięzców spośród pracowników Grupy Azoty

Realizacja: I to się udało - byli zwycięzcy, były życiowe rekordy, były nagrody, upominki, dyplomy.

 

Cel - propagowanie strzelectwa wśród społeczeństwa i łamanie stereotypów mówiących o   hermetyczności naszego zrzeszenia. Udostępnienie dla nie myśliwych strzelania z karabinów, dubeltówek.

Realizacja: Strzelnica była otwarta dla wszystkich. Można było podglądać, podziwiać, podpatrywać, skorzystać z cateringu, a po zawodach postrzelać do rzutków z dubeltówek oraz do celu ze sztucerów z lunetami. I o to chodziło. Nadto po raz pierwszy w historii strzelnicy w zawodach na zasadach i prawidłach  myśliwskich wspólnie z myśliwymi konkurowali koledzy zrzeszeni w klubach  strzeleckich sportowych, a więc nie myśliwi. I to też wyszło. Okazało się,  że nasze cele są podobne. Poprawianie umiejętności strzeleckich,  zachowań w obchodzeniu się z bronią, tak myśliwym jak i sportowcom, jest bardzo potrzebne.

Podsumowanie zawodów ze strony  uczestników  było i jest b. pochlebne. Przyjezdnym spodobała się puławska strzelnica: niezawodność urządzeń, porządek, warunki komunikacyjne (dojścia do poszczególnych konkurencji), organizacja zawodów, ich  płynny  przebieg. Profesjonalizm, kultura i wyrozumiałość  sędziów. Dowody na to zamieszczam poniżej. Na pożegnanie życzyliśmy sobie wszyscy „Do zobaczenia za rok”.

W  imieniu członków Koła Łowieckiego" Łoś" przy Zakłada  Azotowych w  Tarnowie biorących udział  w "Turnieju  strzeleckim o Puchar Prezesa Grupy Azoty"  w Puławach w dniu 9.10.2016 roku  serdecznie dziękujemy za zaproszenie.  Jako reprezentanci Koła Łowieckiego "Łoś"  jesteśmy wdzięczni  za stworzenie  wspaniałej  atmosfery zawodów oraz bardzo sprawną miłą obsługę,  a przede wszystkim  za profesjonalne przygotowanie zawodów. Organizacja ich na pewno wymagała wielkiego zaangażowania organizatorów, a sam pomysł  ich stworzenia  w Grupie Azoty pod patronatem jej  Prezesa   okazał  się wyjątkowo  trafny.  Jako uczestnicy zawodów mieliśmy możliwość nawiązania nowych kontaktów, wymiany poglądów dotyczących łowiectwa, a przede wszystkim  możliwość  uczciwej  rywalizacji o dobre wyniki.  Przekonani  jesteśmy, że przez kolejne następne lata jako Koła Łowieckie  w Grupie  Azoty  będziemy mogli  kontynuować  tak wspaniale zapoczątkowaną  tradycję.

Zawody przebiegły w miłej koleżeńskiej atmosferze, organizacja była na bardzo wysokim poziomie, wszytko odbywało się sprawnie. Mam nadzieję, że spotkamy się za rok w jeszcze większym gronie myśliwych by razem rywalizować w tak fantastycznych zawodach.

  

                                                                                                                                                  

 Z łowieckim pozdrowieniem

                                                                                                                                                            DARZ BÓR!

                                                                                                                                                     Koło łowieckie "ŁOŚ" Tarnów

                                                                                                                                                      przy Z.A w Tarnowie-Mościcach

 

 

Logo zawodów grafikę opracował P. Krzysztof Lorek pracownik Grupy Azoty Puławy.

 

Co nieco o strzelnicy Puławskiej

W 1981 roku na wniosek ówczesnego komendanta Ośrodka Szkolno – Badawczego Służby Materiałów Pędnych i Smarów WP, płk dypl. Henryka Cencka (myśliwego) i zarządu Koła Łowieckiego nr 116 „Knieja”- istniejącego w Garnizonie od 1951 roku, Szef Sztabu WOW gen Zieliński (myśliwy) wydał zgodę na wbudowanie w strzelnicę bojową elementów strzelnicy myśliwskiej pod szyldem właśnie „Kniei”.  Informacja o możliwości posiadania własnej strzelnicy zaktywizowała puławskie środowisko myśliwskie. Prace wykonywano system gospodarczym, mając do dyspozycji prawie zerowe zasoby finansowe. Budowa trwała do 1994 roku.  Dzięki życzliwości dowództwa jednostki wojskowej i osobistemu stosunkowi do inwestycji pełniącego obowiązki nadzoru technicznego inż. Antoniego Kamińskiego, większość prac wymagających dużych nakładów finansowych, bądź użycia sprzętu ciężkiego wykonano w ramach inwestycji głównej. Kol Antoni Kamiński (inż. budowlaniec - koło łowieckie nr 72 „Bekas”), zaprojektował i wpasował w plany strzelnicy bojowej - strzelnicę myśliwską. Pracował, kierował i nadzorował, aż do ukończenia prac w 1994r. To samo czynił podczas modernizacji w latach 2006 -2007.  Po rozformowaniu jednostki strzelnicę  przejął Zarząd Wojewódzki PZŁ w Lublinie  1 kwietnia 1997 roku.

W 2005 roku Zjazd Okręgowy PZŁ w Lublinie, zobowiązał Okręgową Radę i Zarząd Okręgu do zmodernizowania Puławskiej Strzelnicy Myśliwskiej w stopniu umożliwiającym przeprowadzanie na niej zawodów rangi krajowej. Koncepcję modernizacji, autorstwa kol. Antoniego Kamińskiego, Okręgowa Rada Łowiecka w Lublinie zaakceptowała uchwałą z 2006 roku i przeznaczyła na ten cel 216.000 zł.

Modernizacja strzelnicy, mimo dotowania jej przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Lublinie, była jednak nie do zrealizowania bez ogromnego wkładu sił i środków puławskich myśliwych. W środowisku mającym już doświadczenie w budowie tej pierwszej strzelnicy z lat 90-tych i wyznającym zasadę, że  „chcieć to móc” inicjatywy społeczne uzupełniły tę kwotę do pełnych kosztów wykonawstwa.  Ostateczne prace wykończeniowe na strzelnicy zakończono w grudniu 2007 roku.

W 2010 roku odbyły się pierwsze zawody rangi krajowej –Eliminacje Ligi Strzeleckiej II rundy.

W kolejnym roku zawody krajowe odbyły się dwukrotnie, a już w 2012 r. Komisja Strzelecka NRŁ i Zarząd Krajowy powierzyła zorganizowanie XXVIII Krajowego Konkursu Kół Łowieckich im płk. I. Stachowiaka. Posiadanie własnej strzelnicy okręgowej i zawody na niej przeprowadzane dały możliwości treningów i podpatrywania najlepszych „strzelb” w Polsce. Na wyniki nie czekano długo, bo już w 2006 r. Maciej Mizerski, Robert Swieboda, Tomasz Wójcicki wystrzelali II miejsce na Mistrzostwach Polski w Klasie Powszechnej, a Robert Świeboda indywidualnie został wice Mistrzem Polski.

W Radomiu 3-4 września 2016  na XVII Mistrzostwach Polski PZŁ  nasi chłopcy  w składzie Maciej Mizerski, Grzegorz Miotła, Wojciech Maruszak  wystrzelali mistrzostwo w konkurencjach śrutowych. Są więc aktualnymi mistrzami Polski.


Zdjęcia z zawodów znajdują się tutaj.

Darz Bór